RS-145SH

دام بدنه فلز

دوربین های مدابسته دام یا گنبدی شکل

معنی لغتی کلمه دام dome گنبد است. در واقع دوربین دام به معنی دوربین گنبدی شکل بوده و عنوان دوربین های سقفی نیز درباره آنها بکار میرود. این دوربین ها بیشتر برای نصب بر روی سقف طراحی شده و در اشکال فانتزی و متفاوتی در بازار موجود است. صرف نظر از قابلیت دید در شب و یا نوع لنز یا نوع امواج به کلیه دوربین های سقفی گنبدی شکل دوربین دام گفته میشود.

کاربردهای دوربین های دام


دوربین های دام عموما کاربردهای غیر صنعتی (معمولا داخل ساختمان-indoor) دارند. بدنه این دوربین ها معمولا مقاومت زیادی در برابر شرایط بد آب و هوایی ندارد بنابراین استفاده از آنها محدود به محیطهای مسقف اداری، تجاری یا مسکونی می شوند.این دوربین های در کیفیت های متفاوتی به صورت شبکه و آنالوگ ساخته می شوند و از نظر کیفیت تصویر محدودیتی ندارد.

موارد استفاده دوربین های مداربسته دام


به طور کلی هرجا نیاز به نصب دوربین به سقف باشد استفاده از دوربین دام بهترین گزینه است. محیطهای داخل ساختمان، داخل پارکینگ ها، سالن واحد های تجاری و … نمونه هایی از محل های نصب دروبین های دام هستند. بدنه دوربین های دام معمولا از هر دو جنس پلاستیک و فلز ساخته می شود. دوربین های دام با بدنه فلزی در محیطهای با ارتفاع کم که امکان دسترسی بیشتر به دوربین وجود دارد کاربرد دارند.

زاویه دید دوربین های دام


در ساخت دوربین های دام عموما از دو دسته لنز ثابت (Fixed lens) و لنزوریفوکال (Varifocal lens) استفاده می شود. دوربین های دام با لنزهای ثابت معمولا با لنز ۲٫۸ میلیمتر (۸۵~ درجه) یا ۳٫۶ (۷۰~ درجه ) میلیمتر ساخته می شوند و دوربین های دام وریفوکال معمولا لنز۳-۹ (۳۵~ تا ۸۰ درجه) میلیمتر یا ۲٫۸-۱۲ (۲۵~ تا ۸۵ درجه) میلیمتر دارند این نوع دوربین های مدار بسته در ارتفاع ۲ تا ۳ متری از سطح زمین نصب شده و نوع واترپروف دید در شب از برند دوربین CNB آن، کیفیت مناسبی دارد.

انواع دوربین های دام


دوربین های ثابت دام Fixed Dome Network Cameras

این نوع دوربینها که Mini dome هم نامیده می شوند، شامل یک دوربین ثابت نصب شده داخل یک هاوسینگ کروی شکل که اصطلاحاDome نامیده می شود، هستند. می توان این دوربینها را به راحتی به هر جهت چرخاند و ثابت کرد. مهمترین مزیت آنها این است که ظاهری یکپارچه و مستقل دارند و معمولا این دوربین به گونه ای ساخته می شوند که از دخالت ها و دستکاری های مخرب افراد جلوگیری می کنند و همچنین مانع مشاهده جهت دید دوربین می شوند. با این وجود دوربینهای Fixed dome معمولا لنز قابل تعویض ندارند و اگر تعوض لنز ممکن باشد نیز اندازه لنز با فضای داخل پوشش کروی محدود شده است.

دوربین های دام دید در شب

دوربین های مدار بسته دام که دارای IR هستند از قابلیت دید در شب برخوردارند این دوربین ها معمولا دید در شبی با بُرد متوسط دارند و در صورتی که نیاز به دید بهتر در شب باشد، می بایست از دوربین بولت استفاده نمود و یا پروژکتورها مادون قرمز در کنار دوربین مدار بسته دام نصب نمود.

معایب دوربین های مداربسته دام یا گنبدی شکل


از معایب این نوع دوربین ها که برخی از مصرف کنندگان آن ابراز می دارند این است که امکان کنترل و تصویر برداری از همه نقاط در یک لحظه را دارا نمی باشند. دوربین های ثابت این مزیت را دارند که همه وقت از محیط نصب شده تصویر برداری کنند. در مواردی که حساسیت برای ضبط کلیه رخداد های اتفاق افتاده ضروری می باشد دوربین های ثابت توصیه می شود .